partnerzy


projekty domów

ENCYKLOPEDIA ROŚLIN - Bluszcz

Nazwa polska: Bluszcz
Nazwa łacinska: Hedera L.
Rodzina: araliowate
Pochodzenie: Europa, Afryka Północna
Pokrój: Pnącza wspinają się dzięki drobnym korzeniom przybyszowym, tworzącym się na płonnych pędach. Liście są pojedyncze, zimozielone, skrętoległe. Charakterystyczne dla rodzaju jest występowanie u wszystkich gatunków liści dwupostaciowych – na pędach kwitnących liście są zawsze bez klap, na pędach wegetatywnych są klapowane lub grubo ząbkowane. Kwiaty są drobne, zebrane w szczytowe, półkoliste baldachogrona. Obupłciowe, 5-krotne, zielonkawożółte. Działek kielicha 5, całobrzegich lub ząbkowanych. Płatków korony 5, krótkich, klapowanych. Pręcików i owocolistków po 5. Zalążnia 5-komorowa, szyjka słupka zrośnięta. Kwiaty są miododajne. Owoce okrągłe, czarne lub żółte pestkowce podobne do jagód, zawierające 3-5 nasion. Dojrzewają wiosną lub latem następnego roku po kwitnieniu.
Opis:

Bluszcz rośnie na każdej glebie i w każdych warunkach, znakomicie nadaje się do wypełniania pustych przestrzeni trudnych do zagospodarowania. Możemy użyć go do przykrycia zacienionej  ściany, pokyrica ziemi wzdłuż ścieżki. Ciekawostką jest to, że bluszcze pstre mają słabszą odporność niż te występujące w kolorze zielonym.

Pnący się po ścianie bluszcz wygląda atrakcyjnie, jednak należy pamiętać o kilku czynnościach  towarzyszących jego pielęgnacji.

- nie możemy pozwolić, by dorósł do dachu lub dachówek, które może nawet ściągnąć

- przycinamy bluszcz, by nie sięgał do futryn okien lub drzwi i nie wciskał się w drewno

- latem obcinamy bluszcz 60 cm poniżej rynny

Stanowisko: Rośnie na niemal każdej glebie i w prawie każdych warunkach
Galeria:

Zaloguj się, by skomentować

Skomentuj pierwszy!