partnerzy


projekty domów

Zioła ogrodowe

 • Czosnek (Allium sativum)


  Inne nazwy: białe ziele, czosnek domowy, czosnek właściwy, ogrodowy

   

  To nieiwielka bylina o równowąskich, rynienkowatych, obejmujących łodygę liściach. Kwiatostan czosnku otoczony jest długą, ostro zakończoną okrywą. Cebula, czyli główka wypełniona jest ząbkami osadzonymi na piętece, otoczonymi białawą łupiną. Ząbki są częścią organu spichrzowego podziemnej łodygi, korzenie tworzą wąsiastą wiozkę pod piętką.


 • Działanie


  Jest bakteriobójczy, zarówno w układzie pokarmowym, jak i oddechowym. Przyczyniają się do tego kwasy fenolowe i związki siarki, które jako substancje lotne znajdują się w wydychanym powietrzu. Wysoce prawdopodobne jest też to, że spożywanie czosnku zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi. Ma właściwości przeciwzakrzepowe, łącznie ze zdolnością rozpuszczania małych zakrzepów w układzie krwionośnym, zmniejsza ryzyko miażdzycy. Związki siarki działają rozszerzająco na naczynia wieńcowe, przyczyniając się do łagodzenia objawów dusznicy bolesnej.


 • Wskazania


  Stosowany doustnie dawniej zwalczał robaki pasożytnicze (owsiki, glisty ludzkie, tasiemiec). Obecnie jest zalecany zapobiegawczo lub lecznoczo w zakażeniach dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. Pomaga w neutralizowaniu nadmiaru lipidów we krwi, w zaburzeniach krążenia tętniczego; poprawia przepływ krwi w naczyniach włoskowatych.


 • Uwagi


  Jedzenie czosnku w nadmiarze powoduje podrażnienie dróg pokarmowych. Długotrwałe okłady na skórze mogą doprowadzić do jej martwicy. Po zjedzeniu czosnku może wystąpić nasilenie działania innych leków przeciwzakrzepowych, lecz takie wypadki są bardzo rzadkie.


 • Stosowanie


  Doustnie:

  Zakażenia dróg oddechowych i przewodu pokarmowego, zaburzenia krążenia tętniczego, nadmiar lipidów. Nalewka, krople - 20-30 kropli 2- razy dziennie. Tabletki, drażetki, kapusłki - 2, 3 razy dziennie. Czosnek zbiera się w lipcu, pozostawiając kawałki łodyg, dzięki nim można spleść z nich warkocze do zawieszenia Z główek sporządza się preparaty lecznicze.

Zaloguj się, by skomentować

Komentarze (1)

VENDI 9 maja 2012 15:16 #1 reply report
najlepsze lekarstwo na przeziębienia