partnerzy


projekty domów

Zioła ogrodowe

 • Lipa (Tilia)


  Lipa jest drzewem o szarej korze, pękającej wraz z upływem czasu, dorasta do 20-40 m wysokości. Ma sercowate liście. Kwiaty lipy pachną. W Polsce występują dwa gatunki tego drzewa: lipa drobnolistna i lipa szerokolistna.

  Używana jest jako środek leczniczy (kwiatostan i drewno). Zbieramy kwitnące, ale nieprzekwitłe kwiaty  i suszymy w miejscach wolnych od słońca. Biel - czyli drewno tuż pod korą suszy się w przewiewnych hangarach. Z kwiatostanów sporządza się napar zaś z bielu - proszek lub wyciąg.

  Składniki lecznicze: flawonidy znajdują się w kwiatach, olejek eteryczny, trójterpeny i związki mineralne. Niektóre składniki mają działanie uspokajające. Drewno lipy zawiera m.in. kwasy, fenole, garbniki, floroglucynol. Niektóre z tych składników mają działanie uspokajające. Drewno zawiera: lwasy, fenole, garbiniki, floroglucynol.


 • Działanie


  Badania wykazały, że kwiatostan działa uspokajająco, drewno lipy działa rozkurczająco. Napar z kwiatów ma właściwości napotne, przeciwzapalne.


 • Wskazania


  Polecany na choroby górnych dróg oddechowych i gorączkę. Drewno działa moczopędnie. Służy też do przygotowania węgla leczniczego pomagającego na zatrucia pokarmowe. W niektórych krajach kwiaty stosowane zewnętrznie łagodzą swędzenie i służą do opatrywania popękanej, spierzchniętej skóry oraz okładania miejsc ukąszeń owadów.


 • Uwagi


  Nie stwierdzono szkodliwego działania przy odpowiednim dawkowaniu.


 • Stosowanie


  Doustnie - w postaci naparu 1 suszonego kwiatostanu zalać 200 ml wrzątku, pozostawić pod przykryciem na 5 minut i pić wieczorem.

Zaloguj się, by skomentować

Skomentuj pierwszy!