partnerzy


projekty domów

Zioła ogrodowe

 • Lubczyk (Levisticum officinalis )


  Lubczyk jest uważany w polsce za roślinę niezwykle magiczną ,posiadającą afrodyzjak. Jest rośliną wieloletnią,ma mocny korzenny zapach -wykorzystywany jako świetna przyprawa w kuchni i w ogrodzie.Dodaje się go do zup, ryb, drobiu, wołowiny a także twarogów i sosów.


 • Działanie


  należy do roślin ciepło i światłolubnych. Idealne gleby do jego hodowli to gleby próchnicze, lekkie, bogate w wapń i odpowiednio nawilżone. Należy uprawiać po warzywach hodowanych lub na oborniku.


 • Wskazania


  Działa moczopędnie, eliminuje z naszego organizmu chlorki oraz kwas moczowy, w mniejszym stopniu zmniejsza napięcie mięśni gładkich jelita ale też dróg moczowych oraz żółciowych, pobudza wydzielanie soków trawiennych, reguluje procesy fermentacyjne, likwiduje wzdęcia. Leczy się nim także wszelkie zaburzenia pracy nerek oraz brak apetytu.


 • Uwagi


  Surowiec lekarski to korzeń, przyprawa młode liście i susz z liści. Lubczyk na surowiec zbiera się jesienią najlepiej w drugim i trzecim roku uprawy.


 • Stosowanie


  Zewnętrzne okłady z naparu są stosowane przy chorobach skórnych. Napar z korzenia: 5 g korzeni zalewamy 1 szklanką wrzątku. Napar pije się 3 razy dziennie w ilości około połowy szklanki po posiłku.Dodał: dorin

Zaloguj się, by skomentować

Skomentuj pierwszy!