partnerzy


projekty domów

Zioła ogrodowe

 • Bazylia pospolita (Ocimum basilicum)


  Bazylia pospolita to roślina roczna, dorastająca do pół metra wysokości, ma kanciastą łodygę, pokrytą lekkim meszkiem; liście są symetrycznie osadzone, pełne i dorodne. Kwiaty mają kolor biały, czerwonawy i wielobarwny w kątach liści. Owoc to tzw. rozłupnia, rozpadająca się na 4 lepkie, czerniawe elementy (rozłupki).

  Surowiec leczniczy: liść, ziele. Ziele bazylii zbiera się na początku kwitnienia. Stosuje się je w postaci naparu lub odwaru. Wyciągi alkoholowe z kwitnących szczytów pędów wchodzą w skład maści gojących. 

  Składniki lecznicze: Liście zawierają olejek eteryczny (0,4 do 7 ml/kg) o zróżnicowanym składzie, zależnie od tego, z jakiego rejonu geograficznego pochodzi surowiec. Odmiana pochodząca z wysp Oceanu Indyjskiego zawiera 65-85% estragolu oraz małe ilości linalolu, cyneolu i eugenolu. Odmiana z południa Europy i Egiptu wytwarza olejek eteryczny, w którym przeważa linalol. Bazylia zwiera także taniny typowe dla roślin jasnotowatych. W połączeniu z innymi ziołami jest zalecana w terapii zaburzeń trawienia.

  Basilikon, czyli królewskie pachnidło (od słów: basilikos - królewski, i okimoin - pachnieć) - taką nazwę nosi bazylia w Grecji. W Indiach, skąd pochodzi, jest uważana za święte ziele i tak też nazywana - tulsi, czyli święta roślina. Francuzi uznali ją za roślinę św. Anny, patronki ogrodników, i corocznie w Tours obchodzą jej święto.


 • Działanie


  Bazylia ma działanie przeciwskurczowe, zwłaszcza w obrębie przewodu pokarmowego. Liście poprawiają trawienie, olejek z bazylii działa przeciwbakteryjnie i zwalcza robaki pasożytnicze.


 • Wskazania


  Zalecany na niestrawność i brak apetytu. Przeciwdziała wzdęciom i wiatrom. Dzięki właściwościom ściągającym łagodzi zapalenie gardła.


 • Uwagi


  Olejek bazylii zawiera dużo estragolu, który działa mutagennie (może wprowadzać zmiany w materiale genetycznym), liść bazylii nie powinien być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią oraz u niemowląt i małych dzieci. Nie należy go używać w sposób ciągły.


 • Stosowanie


  DOUSTNIE

  Niestawność, brak apetytu, wiatry, wzdęcia

  NAPAR - 4-6 g suchych liści zalać 250 ml wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem na 10 min, przecedzić; pić filiżankę dziennie między posiłkami (nie słodzić).

  W razie przewlekłego wzdęcia, 2-5 filiżanek dziennie między posiłkami; przerwać terapię po 8 dniach, wznowić po tygodniu

   

  ZEWNĘTRZNIE

  Zapalenie gardła

  PŁUKANKA: 2 łyżki suchych liści gotować w 250 ml wody przez 20 min, przecedzić i ostudzić; płukać gardło odwarem 2-3 razy dzennie.

  Rany i skaleczenia

  MAŚĆ: smarować chore miejsce 2-3 razy dziennie.

   

  Jeśli objawy nie ustępują skontaktuj się z lekarzem.

Zaloguj się, by skomentować

Skomentuj pierwszy!