partnerzy


projekty domów

STYLE OGRODOWE - Styl nowoczesny (modernistyczny)


Forma ogrodu jest ściśle powiązana z charakterem budynku. Najlepiej prezentuje się w mieście. Na przedmieściach i na wsi może wyglądać zbyt sztucznie i nienaturalnie.

Cechą charakterystyczną ogrodów nowoczesnych jest prostota linii kompozycji oraz rzeźbiarskie ukształtowanie przestrzeni. Kształty, zarówno te dwuwymiarowe, jak i przestrzenne, są proste, geometryczne lub swobodne, naturalne. Jest to tzw. zewnętrzny pokój, miejsce do aktywnego wypoczynku. Pasuje do niego basen, kort czy jacuzzi. Barwy są świeże i czyste, kontrasty mocne, a roślinność masywna, o mocnych liniach, traktowana jest jako element architektoniczny liczy się pokrój, barwa liści np. trawy lub funkie. Inne elementy ogrodu powinny być wprowadzane z umiarem, zgodnie z zasadą, im mniej tym lepiej.

Często jako dominującą barwę ogrodu wybiera się kolor nienaturalny, rzadko występujący w naturze - np. ostry błękit, seledyn. Barwy roślin są wtedy jedynie tłem i dopełnieniem dla wybranej barwy, obecnej w elementach architektonicznych i ozdobach, elementach małej architektury czy nawierzchni. Stosowane są tu elementy ze szkła, metalu, ceramiki, żywic, tworzyw sztucznych. To jedyny styl, w którym użycie betonu można traktować jako wybór. Można wykorzystać także naturalny kamień, terakotę, a także nawierzchnie drewniane.


Zaloguj się, by skomentować

Skomentuj pierwszy!