partnerzy


projekty domów

STYLE OGRODOWE - Styl wiejski (rustykalny)


Ogród wiejski czyli stylizowany na otoczenie domu wiejskiego sprzed kilkudziesięciu lat. Polecany jest głównie do terenów wiejskich o tradycyjnej zabudowie, szczególnie w agroturystyce, ale może być również odmianą w krajobrazie przedmieść. Łączy się ściśle z otaczającym krajobrazem.

Efekt ten osiąga się przez rośliny, które powinny być niezbyt wyszukane lecz popularne, spotykane "po sąsiedzku", znane od pokoleń i przede wszystkim te ulubione przez gospodarzy. Ogród krajobrazowy to ogród widoków. Warto pamiętać, by nie budować wysokich ogrodzeń tworzących barierę między nim a krajobrazem. Działkę należy zagospodarować tak, by podkreślić widoki umiejętnie komponowanymi kulisami stworzonymi z drzew i krzewów, najlepiej tych samych gatunków, które rosną w sąsiedztwie. W ten sposób zapożyczymy otaczający krajobraz do naszego ogrodu, a naturalne żywopłoty czy prosty parkan pomogą zatrzeć granicę pomiędzy nimi. Jeśli ogrodzenie jest wysokie, warto pozostawić w nim okno widokowe na otaczający krajobraz.

Projekt nasadzeń powinniśmy stworzyć kierując się zasadą im dalej od domostwa, tym mniej gatunków obcych i odmian ozdobnych, a więcej rodzimych. Jeśli działka jest duża, nie możemy traktować jej na równi z miejskim ogródkiem willowym, poprzez np. zakładanie ogromnego strzyżonego trawnika. Lepiej wydzielić część, która będzie ogrodem z trawnikiem z domieszką stokrotek i koniczyny a na pozostałej powierzchni założyć malowniczą łąkę kwietną koszoną 1-2 razy w sezonie.

Charakterystyczne dla ogródków wiejskich  są zioła i kwiaty jednoroczne: słoneczniki, cynie, nasturcje i nagietki. Zastosowanie roślin jednorocznych daje kilkakrotne zmiany w sezonie. Na wilgotne gleby nadają się kaczeńce, niezapominajki i paprocie.

Jeśli nie mamy czasu na pielęgnację rośli jednorocznych, w przedogródku możemy posadzić kwitnące i zimozielone krzewy takie jak bukszpany czy lilaki oraz byliny: piwonie, liliowce, ostróżki, floksy, kosaćce bródowe, malwy, rudbekie, czy astry nowoangielskie zwane marcinkami.

Rośliny sezonowe, wymagające więcej troski możemy posadzić w glinianych donicach, a powierzchnię rabat bylinowych ograniczmy do kilku prostokątnych grządek w pobliżu domu.

W ogrodzie wiejskim nic się nie marnuje i nie ma rzeczy, która by się nie przydała. Używamy rzeczy do ich zużycia się zmieniając wielokrotnie ich przeznaczenie. Np. drewnianą beczkę na kapustę możemy po wysłużeniu możemy użyć jako zbiornika na deszczówkę, a później jeszcze jako donicę na rośliny, czy wreszcie z samych deszczułek możemy wykonać płotek.

Dobry gospodarz sam uprawia warzywnik, gdyż ogród wiejski to przede wszystkim ogród użytkowy. Warzywne rabatki można otoczyć wiklinowymi czy drewnianymi płotkami lub żywopłotami. Kolorowe odmiany kapusty, sałaty czy np. truskawki mogą być bardzo ozdobne, taki warzywnik możemy stworzyć nawet w przedogródku razem z kwiatami.

Nieodłączną częścią krajobrazu wiejskiego są sady. Jeśli nie mamy miejsca, ani czasu na założenie i pielęgnację wielkiego sadu warto posadzić kilka drzew, albo chociaż jedno- wtedy koniecznie jabłoń.

Styl wiejski daje wrażenie beztroski, swobody i wesołości.


Zaloguj się, by skomentować

Skomentuj pierwszy!