partnerzy


projekty domów

STYLE OGRODOWE - Styl śródziemnomorski


W śródziemnomorskim stylu można urządzić patio, letnią kuchnię, taras połączony z zimowym ogrodem czy loggię o południowej wystawie, warunkiem jest tylko dobre nasłonecznienie tego miejsca przez większość dnia. Do dobrego wypoczynku przyda się kawałek cienia, gdzie będzie można wypić kawę czy porozmawiać z przyjaciółmi obserwując zatopiony w słońcu ogród.

To pomysł dla miejskich przestrzeni z żwirowymi i kamiennymi nawierzchniami, tarasami i schodami. To właśnie towarzystwo murów i murków wydobywa szczególny charakter południowych ogrodów. Tutaj nic nie powinno wyglądać jak nowe, cegły i kafle mają być nadkruszone, tynki spłowiałe. Nieodłącznym detalem śródziemnomorskich ogrodów są donice z terakoty, kolorowe mozaiki a także wszelkie poidełka, ścienne źródełka i fontanny.

Barwy dominujące w takich wnętrzach to ciepłe kolory ziemi (rdzawe, beżowe, pomarańczowe) lub czysta biel połączona z niebieskim czy soczystym zielonym.

Rośliny do ogrodu śródziemnomorskiego to gatunki światło i ciepłolubne:, w naszym klimacie muszą być przechowywane w ogrodzie zimowym. Należą do nich: wszelkie cytrusy, mirty, laury, bugenwille i  palmy oraz oleandry.

Wiele gatunków może z powodzeniem udawać śródziemnomorskie rośliny i zostać na zimę w gruncie oliwkę zastąpi oliwnik, laur – laurowiśnia a cyprys – strzelisty jałowiec.

Koloru dodadzą kanny krwawniki czy dziewanny.  Nieodzowna będzie też obecność ziół posadzonych w doniczkach (oregano, szałwia, tymianek, rozmaryn) zapachu doda też lawenda. Nie zapominajmy o pnączach np. o winorośli czy wisterii.


Zaloguj się, by skomentować

Komentarze (1)

adrian.abramowicz 5 lipca 2013 12:19 #1 reply report
Fajnie, bardzo klasycznie, ale można by dodać bez problemu jakiś nowoczesny element. Można np. zakupić jakąś donice technorattanową lub jakieś lampy na panele słoneczne. Lampy znajdziecie w każdej galerii, a donice na rattanart.pl Warto pomyśleć o takich dodatkach.