partnerzy


projekty domów

SŁOWNIK POJĘĆ - KLOMB

swobodna forma roślinności drzewiastej w ogrodzie, przybierająca postać komponowanej naturalności. Obrys klombu w postaci koła lub elipsy z lekkim wypiętrzeniem w celu podkreślenia wertykalności kompozycji. Rośliny w środku najwyższe do najniższych na zewnątrz.

O zakładaniu klombów w polskich ogrodach pisała księżna Izabela Czartoryska w swojej książce Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów. Autorka zachęcała, aby podpatrywać przyrodę i z niej czerpać natchnienie. Ogród pełen klombów powinien wyglądać jak najbardziej naturalnie, a zarazem malowniczo, niczym las, w którym wycięto część drzew, by odsłonić piękny widok. Rośliny najlepiej sadzić na naturalnych wzniesieniach terenu, gdyż wówczas są dobrze widoczne. Warto również wykorzystać klomby do zasłonięcia budynków brzydkich a pożytecznych. Założenie klombu, jak dowodzi księżna, nie wymaga wiele pracy, a można go skomponować zarówno z drzew krajowych, jak i zagranicznych, a także z krzewów. Autorka zaleca, aby w małych ogrodach - a pamiętajmy, że ówczesne duże ogrody były podobne raczej do dzisiejszych parków! - tworzyć klomby z krzewów, a nawet wyłącznie z krzewów.

Dziś, głównie z uwagi na niewielkie rozmiary, zakładane są przede wszystkim klomby kwiatowe z bylin i/lub roślin jednorocznych czy dwuletnich, cebulowych, a nawet doniczkowych. Taka kompozycja z pewnością będzie ciekawym i barwnym elementem w ogrodzie. Przy projektowaniu klombu bierzemy pod uwagę:

  • Wysokość poszczególnych gatunków. Kwiaty rosnące na środku nie mogą być zasłaniane przez te, które umieścimy bliżej brzegów.
  • Powierzchnię zajmowaną przez rośliny. Uzyskanie efektu barwnej plamy wymaga posadzenia obok siebie kilku dużych egzemplarzy lub kilkunastu małych.
  • Barwę kwiatów. Najładniej wygląda klomb założony z wielu kwiatów w kontrastujących ze sobą kolorach.

Klombu nie otacza się kamieniami ani cegłami, ich funkcję najlepiej pełnią rośliny obwódkowe