partnerzy


projekty domów

PRACE OGRODNICZE - marzec

Trawnik w marcu

Wiosna to najbardziej pracowita pora roku, a marzec jest  najważniejszym miesiącem dla naszych ogrodów, ponieważ rozpoczynamy intensywne prace i zabiegi przygotowujące nasz zielony świat do życia.

Na początek powinniśmy zrobić przegląd ogrodu, sprawdzić jak przezimowały rośliny i jakie powinniśmy wykonać zabiegi pielęgnacyjne w naszym ogrodzie,  a następnie zabrać za pierwsze wiosenne porządki.

Marzec w ogrodzie i warzywniku

Jeżeli nie zakupiliśmy jeszcze nasion i nawozów, to właśnie jest idealny moment  aby wybrać się do centrum ogrodniczego.

Marzec to czas do wysiewu roślin ozdobnych  i użytkowych. W połowie miesiąca wysiewamy jeszcze do skrzynek takie kwiaty jak portulaki, lwie paszcze, groszek pachnący,  wilce, tunbergia.

Pod koniec miesiąca wysiewamy  wprost do gruntu kwiaty odporne na chłody – nagietki , mak polny, chabry, maczek kalifornijski czy ślazówka.

Jeżeli pogoda jest sprzyjająca to w  połowie miesiąca wysiewamy także średnio wczesne brokuły, kalafiory, kapustę i sałatę. I warzywa odporne na niższą temperaturę : bób, groch, rzodkiewkę, pasternak, marchew, szpinak, pietruszkę, cebulę dymkę i czosnek.
Grządki z nasionami  warto przykryć włókniną, aby ochronić wschody przed  ewentualnymi przymrozkami.

W drugiej połowie marca przygotowujemy rozsadę pomidora, papryki, wysiewając nasiona do skrzynek w ciepłym miejscu.


Jeżeli pogoda na to pozwala zdejmujemy z roślin zimowe zabezpieczenia. Najlepiej zrobić to w  dość ciepły ale pochmurny dzień. Gdyby wróciła zimowa aura trzeba rośliny z powrotem zabezpieczyć.

Kontynuujemy cięcie prześwietlające drzew i krzewów owocowych – wyciąć należy gałęzie uschnięte, przemarznięte, połamane i dotknięte chorobą. Przemarznięte pędy łatwo zauważyć, bo o tej porze zdrowe pędy mają już spore pączki. W przypadku przemarznięcia uszkodzone pędy wycinamy tnąc parę centymetrów pod miejscem przemarznięcia ale nad oczkiem skierowanym na zewnątrz korony.
Przeprowadzamy również cięcia prześwietlające starszych drzew owocowych takich jak: jabłonie, grusze i śliwy.

Przycinamy także posadzone w poprzednich latach żywopłoty.

Marzec to pora na sadzenie krzewów ozdobnych zrzucających liście na zimę, pamiętajmy przy tym , aby przyciąć rośliny po posadzeniu na wysokości około 30 cm. Sadzimy także krzewy owocowe takie jak maliny czy jeżyny. Z drzew można sadzić morele i brzoskwinie.


W tym miesiącu należy wysadzić byliny kwitnące latem i jesienią oraz dzielić i przesadzać starsze drzewa i krzewy .Po posadzeniu rośliny należy dobrze podlać

Drzewa i krzewy zasilamy kompostem lub nawozem. Pod roślinami iglastymi warto rozrzucić rozdrobnioną korę, która ograniczy rozwój chwastów.
5 zasad dobrego cięcia drzew i krzewów

Marzec - przycinanie
    Wykonując cięcie, pamiętajmy, że ważny jest charakterystyczny dla rodzaju, gatunku czy odmiany kształt korony drzewa lub krzewu.


    Do cięcia zawsze używajmy właściwego sprzętu: najgrubsze konary tnijmy piłą elektryczną lub spalinową, nieco cieńsze – piłą ręczną typu lisi ogon, a drobne gałązki usuwajmy sekatorem.
    W ogrodach przydomowych najlepszą porą cięcia pielęgnacyjnego większości drzew i krzewów jest wczesna wiosna, gdy pojawiają się już pączki. Można wprawdzie przeprowadzać ten zabieg także w okresie wegetacji, aż do sierpnia, jednak znaczna masa liści na ściętych gałęziach utrudnia ich wywiezienie czy rozdrobnienie.
    Wiele iglaków nie tworzy nowych przyrostów, lepiej więc nie pozbawiać ich grubszych gałęzi. Dla utrzymania ładnego pokroju przycinać należy jedynie najmłodsze pędy. Robi się to dwa razy w sezonie wegetacyjnym: wiosną, zanim roślina rozpocznie wegetacje i w sierpniu.

Źródło:
http://grunehaus.pl/kalendarz-prac-ogrodowych-poradnik-ogrodniczy-prace-w-ogrodzie/marzec-prace-ogrodowe-w-marcu-wiosna-w-ogrodzie/


Zaloguj się, by skomentować

Skomentuj pierwszy!