partnerzy


projekty domów

PRACE OGRODNICZE - maj

  •   Zakładanie trawników

Przełom kwietnia i maja to obok września najlepszy termin na zakładanie trawnika.

Pierwsze koszenie po założeniu trawnika wykonujemy, gdy trawa ma 8-10 cm wysokości, później co 7-10 dni. Ponadto trawnik nawadniamy i nawozimy.

 

  • Koszenie trawników

Zaleca się koszenie trawników na wysokości 3-6 cm co 7-10 dni, rzadziej w czasie upałów.

Lepiej kosić częściej i  nie ścinać jednorazowo zbyt wiele ( najwyżej połowę wysokości). Ścięta krótka trawa tworzy wtedy naturalną ściółkę zasilającą trawnik w składniki pokarmowe. Największa częstotliwość koszenia przypada na maj i czerwiec.

Na początku sezonu warto przyciąć szpadlem lub nożem krawędzie trawników w celu poprawy jego wyglądu i ułatwienia koszenia.

 

  • Sadzenie roślin kłączowych i bulwiastych

Na początku maja sadzimy bulwy mieczyków, kłącza dalii i kanny (pacioreczników). Trzeba pamiętać , że rośliny te nie zimują w glebie. Gdy mróz „zwarzy” liście trzeba je wykopać i przechować w temp. 8- 10 stopni C do wiosny.

 

  •  Ukorzenianie sadzonek krzewów liściastych

Przełom maja i czerwca to dobra pora by pobrać i ukorzenić sadzonki krzewów liściastych tj: forsycje, pięciorniki, tawuły, wiciokrzewy.

 

  •  Podlewanie roślin

W maju zaczynają intensywnie rosnąć byliny, które zakwitną nieco później, dlatego trzeba zadbać o podlewanie i nawożenie rabat.

 

  • Siew roślin jednorocznych

Szybko kiełkujące rośliny jednoroczne takie jak: maciejka, nasturcja, słonecznik, fasola ozdobna, groszek pachnący możemy wysiać wprost to gruntu.

 

  • Sadzenie roślin jednorocznych.

Na początku maja można posadzić rośliny odporne na niewielkie przymrozki – kocanki, lwie paszcze.

Gdy miną „zimni ogrodnicy: Pankracy, Serwacy i Bonifacy”, oraz „zimna Zośka” czyli po 15 maja można sadzić pozostałe rośliny rabatowe: szałwie, aksamitki, lobelie, niecierpki, plectranthusy, werbeny, pelargonie, bidens, bakopy czy scewole.

  • Obsada donic i skrzynek balkonowych

Petunie, surfinie i pelargonie  to najczęściej stosowane obficie kwitnące rośliny na naszych balkonach. Przy komponowaniu obsady warto pamiętać o roślinach ozdobnych z liści takich jak gnafalium (kocanki włochate), plectranthusy (komarzyce) czy ipomea (wilec).

Do miejsc półcienistych dobrze nadają się: niecierpki, begonie bulwiaste i stalekwitnące oraz lobelie. Rośliny te muszą być regularnie nawożone i podlewane. Aby zapewnić roślinom lepsze warunki do rozwoju, warto zastosować do przygotowania podłoża do skrzynek hydrożele, pozwalające dłużej utrzymywać wilgotność a także nawozy długodziałające (otoczkowane).

 


Zaloguj się, by skomentować

Skomentuj pierwszy!