partnerzy


projekty domów

ENCYKLOPEDIA ROŚLIN - Czosnek

Nazwa polska: Czosnek
Nazwa łacinska: Allium sativum
Rodzina: czosnkowate
Pochodzenie: Azja Środkowa
Pokrój: Łodyga Gatunki niskie dorastają 15 – 25 cm, a gat. silnie rosnące osiągają wysokość nawet 200 cm. Liście Odziomkowe, płaskie lub rurkowate. Równowąskie, szarozielone. Kwiatostan Baldach lub główka na szczycie bezlistnej łodygi. Kwiaty Promieniste, szypułkowe, drobne; płatki jednonerwowe. Pręciki w 2 okółkach po 3; ich nitki szydlaste lub w nasadzie rozszerzone i opatrzone dwoma ząbkami o różnych kształtach – od obłych do ostroszczeciniastych. Owoce W formie torebki. Nasiona czarne.
Opis:
  • Roślina uprawna stosowana jako warzywo.
  • Roślina ozdobna. Wiele gatunków wykorzystywanych jest do ozdabiania ogrodów. Gatunki silnie rosnące stosuje się do tworzenia grup ogrodowych i na kwiat cięty (czosnek olbrzymi), niskie sadzi się na rabatach oraz w ogrodach skalnych. Zasuszone rośliny nadają się także na suche bukiety (czosnek białawy).
Stanowisko: Większość czosnków ozdobnych pochodzi ze zbiorowisk stepowych lub górskich, nieleśnych. Gleba lekka, piaszczysto-gliniasta, wapienna do obojętnej; stanowisko słoneczne, ciepłe, osłonięte (wystawa południowa, zachodnia). Głębokość sadzenia cebul standardowa (3-4 wysokości). Odrębne wymagania ma pochodzący z cienistych lasów czosnek niedźwiedzi. Rozmnażanie poprzez oddzielanie cebul potomnych, a także z nasion. Przed siewem korzystne przemrożenie; wtedy w temperaturze 10-15 °C kiełkują szybko (maksimum 2 tygodnie); wskazany wysiew do pojemników, a następnie pikowanie kępkami lub po 2-3 siewki do doniczek.
Galeria:

Zaloguj się, by skomentować

Skomentuj pierwszy!