partnerzy


projekty domów

ENCYKLOPEDIA ROŚLIN - Dzwonek pokrzywolistny

Nazwa polska: Dzwonek pokrzywolistny
Nazwa łacinska: Campanula trachelium
Rodzina: dzwonkowate
Pochodzenie: Eurazjao umiarkowanym klimacie oraz z Afryka Północna (Algieria, Maroko, Tunezja)
Pokrój: Roślina zielna o wysokości 30–100 cm. Łodyga jest przeważnie pojedyncza, ostrograniasta, sztywno owłosiona. Liście są podobne do liści pokrzywy, grubo, podwójnie piłkowane. Liście odziomkowe mają nasadę głębokosercowatą i ogonki dwa razy dłuższe od blaszki. Kwiaty są pojedyncze lub zebrane po 2–3 w kątach liści, niebieskie lub niebieskofioletowe, czasem (rzadko) białe, długości 3–4 cm o owłosionych ząbkach korony. Szypułki kwiatów mają w nasadzie po 2 przykwiatki. Kwiaty są wzniesione, lub odstające. Kielich owłosiony, o działkach połączonych w nasadzie rąbkiem. Brak wyrostków we wcięciach miedzydziałkowych. Owoce są sztywno owłosione, torebka otwierająca się 3 otworkami w pobliżu nasady.
Opis:

Dzwonki to rośliny górskie, wymagające przepuszczalnej gleby. Na glebie ciężkiej i wilgotnej mogą zgnić w okresie zimy. Najlepiej sadzić je w piaszczystej glebie, wokół kamienistych ścieżek lub na skalniaku wśród kamieni.

 

Po przekwitnięciu kwiatów ścinamy je i tym samym pobudzamy do ponownego rozkwitu. Dzwonki wysokie powinny być sadzone jako górny element komozycji rabaty.

 

Dzwonki powinny być dzielone w marcu, kwietniu lub październiku. Jest to jedyny sposób rozmnażania dzwonka brzoskwiniolistnego (Campanula persicifolia), nie udaje się z nasion. Przy przesadzaniu dodajemy do dziury kompostu.

Stanowisko: Występuje w lasach liściastych, zaroślach i ich obrzeżach, najczęściej na glinach lekkich.
Galeria:

Zaloguj się, by skomentować

Skomentuj pierwszy!