partnerzy


projekty domów

ENCYKLOPEDIA ROŚLIN - Szkarłatka amerykańska

Nazwa polska: Szkarłatka amerykańska
Nazwa łacinska: Phytolacca americana
Rodzina: krzewy
Pochodzenie: . Pochodzi z Ameryki Północnej, jest też uprawiana w wielu krajach świata. W Polsce znajduje się w kolekcji niektórych ogrodów botanicznych, bywa też uprawiana przez hobbystów jako rzadko spotykana tutaj roślina ozdobna.
Pokrój: Różnorodność bylin są w ogrodzie istotnym elementem aranżacji to też ta piękna roślina jak Szkarłatka amerykańska jako bylina bardzo łatwa w uprawie. Występować może także jako krzew albo drzewo jest rozłożystą byliną, która może się stać ozdobą ogrodu naturalistycznego.
Opis: Ozdobą szkarłatek stanowią przede wszystkim owoce, które mają różne kolory - od czarnych, przez brązowe, po fioletowe. Szczególnie okazałe prezentują się jesienią wśród zmieniających kolor liści. Liście owej szkarłatki są długie (około 30 cm), matowe, ciemnozielone. Jesienią przebarwiają się na fioletowo i purpurowo. Kwiaty małe, białe lub różowe zebrane są w chwiejnych, wzniesionych kwiatostanach długości do 15 cm. Zakwitają w czerwcu-sierpniu. Owoce to lśniące jagody, najpierw czerwonawe, a po dojrzeniu fioletowo-czarne.
Stanowisko: W ogrodzie powinna ona zajmować miejsce jasne, choć dobrze rośnie także w półcieniu. Podłoże najlepiej gdyby było żyzne, przepuszczalne, wilgotne. bogate w próchnicę. Szkarłatka amerykańska jest rośliną odporną na zmiany temperatury, dobrze radzi sobie także z minusowymi temperaturami.Rozmnaża się ją zazwyczaj przez wysiew nasion wprost do gruntu, co najlepiej robić wiosną lub jesienią. Warto dodać, że często nie jest to konieczne, bowiem daje ona bardzo obfity samosiew.
Galeria:
Dodał: grazyna

Zaloguj się, by skomentować

Skomentuj pierwszy!