partnerzy


projekty domów

ENCYKLOPEDIA ROŚLIN - ŻARNOWIEC

Nazwa polska: ŻARNOWIEC
Nazwa łacinska: Cytisus Boscoop Ruby
Rodzina: krzewy
Pochodzenie: Krzew ozdobny pochodzący z Europy Żarnowce (zwane także szczodrzeńcami lub cytisusami) są pięknymi krzewami ozdobnymi, które niestety bywają u nas rzadko stosowane w celach dekoracyjnych
Pokrój: szeroki, rozłożysty o licznych zielonych miotlastych pędach. wysokość do 1,5 m.
Opis: Kwitnie bardzo obficie w maju i czerwcu. Owocuje: zielone strąki, 4-5 cm długości, na brzegach owłosione, nasiona są silnie trujące i niejadalne!! Stanowisko: w pełnym słońcu. Warunki glebowe: Najlepsze dla żarnowca są gleby piaszczyste i jałowe. Mrozoodporność: Nie całkiem odporny na mrozy, dobrze na zimę okryć warstwą igliwia, kory lub suchych liści podstawę krzewu. Roślina wieloletnia, łatwa w uprawie.
Stanowisko: Cytisus (żarnowiec) bujnie rośnie na glebach ubogich, jałowych, ale może po kilku latach zamierać bez żadnej widocznej przyczyny, ponieważ jest krzewem krótkowiecznym, żyjącym przeważnie kilkanaście lat. Po kwitnieniu przytnij pędy kwiatowe do mniej więcej połowy ich długości. Nigdy nie tnij do starego drewna. Jeśli krzew staje się gałęziasty i przestaje wypuszczać nowe pędy, powinien być wykopany i przesadzony w nowe miejsce.
Galeria:
Dodał: dorin

Zaloguj się, by skomentować

Skomentuj pierwszy!