partnerzy


projekty domów

ENCYKLOPEDIA ROŚLIN - TRÓJLIST WIELOKWIATOWY

Nazwa polska: TRÓJLIST WIELOKWIATOWY
Nazwa łacinska: Trillium grandiflorum
Rodzina: inne
Pochodzenie: Lasy liściaste wschodniej części USA i Kanady.
Pokrój: Wysokość Od 15 do 30 cm. Termin kwitnienia Na naszym terenie najczęściej sam koniec kwietnia, maj do początków czerwca. Kolor kwiatu Biały, a u odmian z domieszką różowego lub różowy z domieszką białego, ewentualnie biały z domieszką zielonego.
Opis: Jest to dość wolno rosnąca i rozprzestrzeniająca się roślina. Organem spichrzowym jest krótkie, mocno ukorzenione kłącze. Roślina wytwarza okółek trzech liści. Są one prawie bezogonkowe lub z maleńkim ogonkiem, ciemnozielone i bardzo wyraźnym unerwieniem i często pofalowanym brzegiem. Nad okółkiem liści pojawia się dość duży kwiat złożony z 3 płatków korony oraz z 3 zielonych podsadek. Brzegi płatków również bardzo często są pofalowane. Owocem jest torebka wyglądająca z początku jak jagoda tyle, że jest wyraźnie żebrowana. Kiedy dojrzewa jest nie tylko większa, ale również biało-zielona. Nasiona posiadają specjalny organ zwany ciałkiem mrówczym(elajosom- to białe na wierzchu nasionka), który jak nazwa wskazuje jest bardzo chętnie zjadany przez mrówki. One to przez transportowanie nasion do mrowiska, a następnie po zjedzeniu elajosomu wyrzucane nasion z mrowiska, przyczyniają się do rozsiewania roślin.
Stanowisko: Stanowisko Półcieniste (najlepiej o wystawie wschodniej) lub świetlisty cień wówczas liście i kwiaty z reguły osiągają większe rozmiary. Na półcienistym stanowisku musimy rośliny podlewać by utrzymać regularnie wilgotne podłoże. Wymagania Roślinie sprzyjają gleby przepuszczalne w typie gleb piaszczysto gliniastych o wysokiej zawartości próchnicy i dobrze utrzymujące wilgoć. Odczyn podłoża od lekko kwaśnego do obojętnego. Nawożenie powinno odbywać się na zasadzie zwiększania zasobu próchnicy w glebie, czyli najlepiej warstwa kompostu każdej jesieni, którą wiosną mieszamy z glebą. Mrozoodporność Całkowita na terenie całego kraju. Niemniej nowe nasadzenia należy okryć. Rozmnażanie Jeśli kupiliśmy lub dostaliśmy nasiona to wysiewamy je do wilgotnego podłoża w pojemniku. Pojemnik wstawiamy do woreczka foliowego i całość wstawiamy na spód chłodziarki na co najmniej 2 miesiące. Jeśli po tym zabiegu uzyskamy 20 % wschodów to powinniśmy to uznać za sukces. Nasiona aby wykiełkowały potrzebują najczęściej dwóch zim spędzonych w glebie. UWAGI :W czasie wielkiego głodu młode liście mogą być gotowane jak szpinak.
Galeria:
Dodał: dorin

Zaloguj się, by skomentować

Skomentuj pierwszy!