partnerzy


projekty domów

ENCYKLOPEDIA ROŚLIN - Bazylia pospolita

Nazwa polska: Bazylia pospolita
Nazwa łacinska: Ocimum basilicum
Rodzina: jasnotowate
Pochodzenie: Cały świat
Pokrój: Roślina roczna, dorastająca do pół metra wysokości, ma kanciastą łodygę, pokrytą lekkim meszkiem; liście są symetrycznie osadzone, pełne i dorodne. Kwiaty mają kolor biały, czerwonawy i wielobarwny w kątach liści. Owoc to tzw. rozłupnia, rozpadająca się na 4 lepkie, czerniawe elementy (rozłupki).
Opis:

Basilikon, czyli królewskie pachnidło (od słów: basilikos - królewski, i okimoin - pachnieć) - taką nazwę nosi bazylia w Grecji. W Indiach, skąd pochodzi, jest uważana za święte ziele i tak też nazywana - tulsi, czyli święta roślina. Francuzi uznali ją za roślinę św. Anny, patronki ogrodników, i corocznie w Tours obchodzą jej święto.

 

Inne nazwy: bazylia ogrodowa, bazylia właściwa

Stanowisko: Nasiona bazylii sadzi się w domu około 6 tygodni przed ostatnią datą wiosennych przymrozków. Nasiona należy umieścić na głębokości ok. 6mm. Podlewać umiarkowanie aż do pokazania się pierwszych roślinek (około 8-14 dni). Przed przesadzeniem roślin, przystrzyc wierzchołki, kiedy roślinki mają około 15cm wysokości. Przystrzyganie ma na celu pobudzenie rośliny do wykształcenia silniejszego systemu korzeniowego, jak również do wzrostu całej rośliny. Przesadzać roślinki w odległości 30 do 45 cm od siebie. Bazylia nie toleruje dobrze temperatur poniżej 5°C. Kiedy temperatura spada poniżej 5°C, rośliny należy przykryć np. plastikiem. Bazylia jest podatna na choroby takie jak np. plamy na liściach (głównie w czasie dużej wilgotności) oraz na inwazje robactwa, np.mszyce. Bazylia, jeśli jest uprawiana w domu jako zimowa roślina, musi być sadzona płytko w małych doniczkach ze spulchnioną dobrze ziemią. Umieścić doniczki w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu. Rośliny wymagają co najmniej 5 godzin swiatła słonecznego lub 12 godzin światła sztucznego dziennie.
Galeria:

Zaloguj się, by skomentować

Komentarze (1)

Anielka85 17 czerwca 2014 23:55 #1 reply report
Wspaniałe :)