partnerzy


projekty domów

ENCYKLOPEDIA ROŚLIN - Hortensje

Nazwa polska: Hortensje
Nazwa łacinska: Hydrangea macrophylla
Rodzina:
Pochodzenie: Typowa forma pochodzi z wschodniej i południowej Azji (Chiny, Japonia, Korea, Indochiny).
Pokrój: Łodyga Osiąga wysokość do 1,5 metra. Liście Owalne, gęsto rozmieszczone na łodydze, najczęściej ciemnozielone, u niektórych odmian z jasnymi przebarwieniami. Kwiaty Białe, liczne odcienie różowego i niebieskiego zebrane w najczęściej kuliste, wypukłe i gęste baldachogrona o średnicy 15-25 centymetrów; u niektórych odmian kwiatostany płaskie, dość luźne, z małymi kwiatami płodnymi w środku i kwiatami płonnymi na zewnątrz. U większości uprawianych kultywarów kwiatostany składają się wyłącznie z kwiatów płonnych.
Opis:

Roślina ozdobna: Uprawiana jest zarówno jako roślina ogrodowa, jak i roślina doniczkowa. Szczególnie często przyspieszone, kwitnące okazy używane są do dekoracji kościołów w okresie świąt wielkanocnych. Sadzona w ogrodzie kwitnie od końca czerwca aż do mrozów. Charakteryzuje się umiarkowaną odpornością na mróz, najlepiej rośnie i kwitnie w klimacie morskim o dużej wilgotności i średnim nasłonecznieniu. Może być uprawiana w strefie klimatycznej 6-10.

 

Sadzić na ścianach zachodnich, a nie na wschodnich, gdyż nocne przymrozki i wschodzące poranne słońce szkodzą im.

 

Kolor hortensji jest wskaźnikiem pH gleby. Jeśli kwiaty są niebieskie, znaczy to, że gleba jest bardzo kwaśna, a jeśli różowe - zasadowa.

 

Stanowisko: Kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego należy chronić je podczas silniejszych mrozów oraz uważać z cięciem. Gleba powinna być żyzna, raczej próchniczna, o kwaśnym odczynie. pH jest niezwykle istotne dla barwy kwiatów – aby uzyskać czerwonawe odcienie, należy utrzymywać bardziej zasadowy odczyn podłoża, ale by uzyskać kwiaty niebieskie, trzeba hortensji zapewnić kwaśną glebę, nawożąc ją roztworem ałunu potasowego. Przez czerwiec-lipiec należy ją co 10 dni nawozić płynnymi, rozcieńczonymi nawozami wieloskładnikowymi z przewagą nawozów azotowych. Pod koniec lipca powinny przeważać nawozy fosforowe i potasowe, na początku września należy zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie, by pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą. Rozmnaża się ją z sadzonek wykonanych z bocznych pędów, przy temp. 18-20° C.
Galeria:

Zaloguj się, by skomentować

Skomentuj pierwszy!